22 Şubat 2012 Çarşamba

Dikkat Geliştirici Oyunlar 1

Son yıllarda hepimiz dikkat dağınıklığı yaşayan çocukların sayılarının arttığının farkındayız. Malum uyarıcılar çok fazla ve bir sürü farklı sebepleri de mevcut... Okul öncesi çocuklarınızla oynayacağınız minik oyunlar çocuklarınızın dikkat toplama becerilerini geliştirirken aynı zamanda keyifli zaman geçirmenize de yardımcı olacaktır. Eminim siz de çocuğunuzun bu tür bir sorunu varsa başkalarından duymak istemezsiniz. Unutmayın gözlemleriniz çok önemli!

Yaş Grubu: 4-5 – 6 Yaş
Oyunun Süreci: Anne/baba farklı tiplerdeki oyuncakları çocuğun görebileceği şekilde masa üzerine yan yana sıralar. Oyuncakların fiziksel özelliklerini genelden detaylara doğru ifade söyler (Ben yuvarlağım,  üzerimde kırmızı bir gömlek, sesim var vb.) Çocuk hangi oyuncak olduğunu bulur. Daha sonra bunu çocuk yapar ebeveyn cevap verir.

Yaş Grubu: 4-5-6 yaş
Oyunun Süreci: : Çocuğun/çocukların arkasını/arkalarını dönmesi istenir. O arkasını döndüğünde ebeveyn çeşitli sesler çıkartır (kâğıt buruşturma,
cama vurma, tahtaya vurma …) ve bunların tahmin edilmesi istenir. Daha sonra aynı şeyi çocuk dener.

Yaş Grubu: 5-6 yaş
Oyunun Süreci: Ebeveyn bir hikâyeye giriş cümlesi söyler (çok
yağmurlu bir gündü, sabah erkenden uyandım. vb). İkinci cümleyi çocuk ekler, üçüncü cümlede sıra tekrar ebeveyne geçer ve sıra ile hikayeye devam edilir.  

Yaş Grubu: 4-5-6 Yaş
Oyunun Süreci: Çocukla birlikte yere uzanılır ve rahatsız olmuyorsa gözlerini kapatmaları istenir (itiraf etmeliyim çoğu kapadık deyip yandan bakıyorJ). Daha sonra çevreden gelen sesleri dikkatlice dinlemeleri istenir ve duydukları sesleri (insan sesi, trafik sesi, musluktan damlayan su sesi, saat sesi…) tanımlamaları istenir.

Yaş Grubu: 4-5-6 Yaş
Oyunun Süreci: Çocuğun önünde seçilen eşyalar masanın üstüne yerleştirilir. Bu işlem bitince çocuğun arkasını dönmesi istenir. Çocuk arkasını döndüğü sırada bir eşya saklanır. Çocuk saklanılan eşyayı tahmin etmeye çalışır. Minik ipuçları verilerek yardımcı olunabilir.


Yaş Grubu: 3-4-5-6 Yaş
Oyunun Süreci: Evdeki terliklerin hepsi karışık bir şekilde ortaya konarak bir dağ oluşturulur. Sonra çocuktan terlik çiftlerini bulup yerine koymaları istenir. Bu oyunu 4-6 yaş ile değiştirerek de oynayabilirsiniz. Şöyle ki, onlara bu terlik dağının içinden bir terliği anlatabilir, bulmasını isteyebilirsiniz. Örneğin; kırmızı bir terlik, mavi çizgileri var, yeşil… var..

Yaş Grubu: 5-6 Yaş
Oyunun Süreci: çocukla karşı karşıya oturtulur. Üç dakika kadar üzerimizdeki giysileri inceleyeceğimiz söylenir. Daha sonra sırtsırta dönülür ve giysilerle ilgili sorular sorulur. Örn: benim çoraplarımdaki çiçekler ne renkti? Benim terliğim var mıydı? Vb.

Yaş Grubu: 4-5 Yaş
Oyunun Süreci: Çocuktan bir renk düşünmesi istenir. Ebeveyn çevrelerinde bulunan nesnelerin renklerini göstererek çocuğun aklındaki rengi tahmin etmeye çalışırlar. Sonra roller değiştirilir ebeveyn bir renk tutar, çocuk bunu tahmin etmeye çalışır. Her yarışmacının üç hakkı vardır.

Yaş Grubu: : 4-6 yaş arası
Oyunun Süreci: Balonlar şişirildikten sonra üzerlerine dört duyguyu ifade eden çizimler yapılır (Gülen yüz, ağlayan yüz, şaşkın yüz, korkmuş yüz). Sonra balonlar yan yana yerleştirilir. Anne/baba çeşitli durumlar anlatarak önce kendi duygusunu anlatan yüzü seçer daha sonra da çocuk kendi duygusunu dile getiren yüzü seçer. Daha sonra çocuk anlatır… Örn: Oyuncaklar toplanmadığı zaman ben kendimi L balon gibi hissediyorum. Sen kendini nasıl hissediyorsun? Şeklinde sorular yöneltilebilir. Aynı etkinlik okunan bir hikaye ile de yapılabilir.

Yaş Grubu: 4-6 yaş arası
Oyunun Süreci: Poşetin içine çocuğun günlük hayatında gördüğü hatta kullandığı eşyalar o görmeden konulur. Daha sonra çocuğun gözleri kapattırılır ve torbadaki eşyaları tek tek elleyip tanıması istenir.

Sevgiler,

Gülçin KARADENİZ2 yorum: